Zmywarki to jedne z najbardziej niedocenianych urządzeń gospodarstwa domowego. Czy słyszałeś kiedyś, jak ktoś mówi: „Uwielbiam moją zmywarkę i to, jak za każdym razem zmywa talerze bez żadnych problemów”? My też nie. Ale nie można zaprzeczyć, jak dobrze te maszyny służą ci wiernie każdego dnia. Czy mógłbyś przynajmniej zastanowić się nad nimi? Nawet jeśli nie chcesz marnować swojego „cennego czasu i myśli” na zmywarki, w końcu to zrobisz. Gdy zmywarka się zepsuje, pomyślisz nie tylko o urządzeniu, ale także o tym, jak szybko je naprawić. Niestety, być może będziesz musiał zapłacić technikowi za pomoc w naprawie uszkodzonej zmywarki, nawet jeśli mogłeś zapobiec problemowi dzięki odpowiedniej konserwacji. Jeśli zdecydowałeś się poświęcić więcej uwagi swojej zmywarce, chętnie Ci pomożemy. Dostarczyliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować potencjalne problemy ze zmywarką i samodzielnie naprawić drobne usterki. Więc przejdźmy do tego.

Jak rozwiązywać problemy ze zmywarką i wykrywać wadliwe elementy?
Twoja zmywarka będzie wykazywać kilka ogólnych znaków, zanim przestanie działać. Jeśli jesteś wystarczająco uważny, rozpoznasz te objawy i szybko podejmiesz działania. Jeśli jednak nie przejmujesz się tak bardzo, zignorujesz sygnały, dopóki urządzenie nie powie: „OK, skończyłem!” Wtedy będziesz musiał zapłacić technikowi za odzyskanie go. Poniżej znajduje się kilka ostrzegawczych oznak zbliżających się problemów ze zmywarką.

Wyciek
Tak, Twoja zmywarka zużywa dużo wody; większość jego funkcji kręci się wokół wody i talerzy. Ale to nie znaczy, że woda powinna wyciekać dookoła urządzenia. Jeśli więc zauważysz coś takiego, Twoja zmywarka może mieć tendencję do nieprzyjemnej przerwy. Ogólnie rzecz biorąc, wycieki ze zmywarki zdarzają się, gdy urządzenie nie jest wyważone, co może powodować wyciekanie wody z boków. W takim przypadku wystarczy, że urządzenie będzie prawidłowo leżeć na wszystkich nogach. Jest to jednak rozsądne tylko wtedy, gdy po każdym użyciu znajduje się wokół urządzenia małe kałuże wody. Jeśli basen jest znacznie większy, masz większy problem i możesz chcieć zadzwonić do technika, jeśli nie jesteś majsterkowiczem. Prawdopodobnie gdzieś jest dziura, uszkodzony zawór lub znaczne uszkodzenie, które wymaga natychmiastowej profesjonalnej uwagi. Pozostawienie go na dłużej może doprowadzić do większego problemu ze zmywarką.

Nieprzyjemne zapachy
Uf! Co to za okropny zapach? Nikt nie chce znosić tego bezbożnego zapachu. Jednak ponosisz za to wyłączną odpowiedzialność, mimo że pochodzi ze zmywarki. Smród pochodzi z cząstek żywności uwięzionych w urządzeniu, które z czasem uległy rozkładowi. Nie miałbyś tego problemu, gdybyś zeskrobał wszystkie resztki jedzenia z talerzy przed włożeniem ich do zmywarki. Zresztą możesz łatwo rozwiązać problem, opróżniając pojemnik na żywność w urządzeniu. Spróbuj wyczyścić zmywarkę sodą oczyszczoną lub octem, jeśli to nie pomoże. Uruchom urządzenie w stanie pustym na cykl z roztworem sody lub octu w dozowniku. Jeśli samodzielna naprawa nie zadziała, zadzwoń do technika zmywarki.

Zmniejszona skuteczność
Urządzenia, podobnie jak ludzie, nie zawsze będą działać z najwyższą wydajnością. Jednak w przeciwieństwie do ludzi, urządzenia elektroniczne są nieskuteczne tylko wtedy, gdy coś jest nie tak z ich komponentami. Ludzie mogą zdecydować, że po prostu nie mają ochoty na nic. Maszyny nie mogą podejmować takich decyzji; jeśli urządzenie nie działa prawidłowo, coś jest z nim nie tak. Zazwyczaj powinieneś zauważyć nieskuteczność, gdy naczynia nie są w 100% czyste po cyklu. Resztki detergentu w zmywarce również wskazują między innymi na zmniejszoną wydajność. Zwykle w takim przypadku urządzenie wymaga naprawy, aby odzyskać sprawność. Ale możesz nie być w stanie kompleksowo wyczyścić zmywarki za pomocą naprawy DIY. Możesz więc pozwolić profesjonalnym serwisom naprawczym zmywarek zająć się tym.

Hałas
Standardowy poziom hałasu dochodzącego ze zmywarki nie powinien przekraczać cichego buczenia. Coś głośniejszego powinno wzbudzić Twoje zainteresowanie i uruchomić diagnostykę urządzenia. Wyzwaniem jest to, że za głośną zmywarkę może odpowiadać kilka rzeczy. Sztuczka do zidentyfikowania, co jest nie tak, polega na zwróceniu uwagi na dźwięk, który wydaje. Na przykład grzechoczący dźwięk każe spojrzeć na obudowę pompy lub łożyska silnika. Skrzypienie dłoni może pochodzić ze zużytego łożyska ramienia podkładki.

Najczęstsze usterki zmywarki i sposoby ich naprawy
Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich problemów ze zmywarką. Przynajmniej sposób naprawy i wymagania będą zależeć od tego, co jest nie tak z urządzeniem. Przyjrzyjmy się niektórym typowym usterkom zmywarki i sposobom samodzielnego ich naprawy.

Zmywarka nie działa
To jest do bani, gdy włączasz zmywarkę i nie otrzymujesz odpowiedzi. Albo ładujesz talerze, a maszyna po prostu robi „meh”. Oczywiście może być tysiąc i jeden powodów, dla których Twoja zmywarka nie odpowiada. Ale zazwyczaj problemom można zapobiec dzięki prostej konserwacji. Tak więc, jeśli starannie dbałeś o zmywarkę, nie będziesz musiał samodzielnie naprawiać urządzenia. Możesz zastosować następujące szybkie poprawki, gdy zmywarka nie chce się uruchomić.

Upewnij się, że zasilanie jest włączone
Nie chcemy brzmieć jak system zmywarki do naczyń, odpowiednik działu pomocy IT, ale często zdarza się, że ludzie popełniają ten prosty błąd. Zapominają włączyć zasilanie, a potem wpadają w panikę, że ich urządzenie jest uszkodzone, gdy nie działa. Dlatego najpierw należy włączyć zasilanie, zamknąć drzwi i włączyć sterowanie. Następnie sprawdź wtyczki przewodu zmywarki i gniazdko elektryczne, jeśli nic się nie dzieje. Na koniec upewnij się, że urządzenie przynajmniej otrzymuje zasilanie, zanim rozważysz inne rozwiązania.

Sprawdź panel elektryczny
Jeśli nie ma żadnych ulepszeń po majstrowaniu przy elementach zasilania i ich regulacji, należy sprawdzić panel elektryczny. Czasami przyczyną może być przepalony bezpiecznik lub wyzwolony wyłącznik automatyczny. Po zlokalizowaniu tablicy wyłącz ją i włącz ponownie, aby ją zresetować. Jeśli to nie zadziała, wymień bezpiecznik.

Sprawdź zegar i przełączniki zmywarki.
Czasami zwykle ignorowane elementy, takie jak przełączniki drzwi, zegary lub przełączniki wyboru, mogą spowodować, że Twoja zmywarka nie będzie działać. Więc chcesz sprawdzić te części urządzenia, gdy nie działa. Jeden z nich jest winny, gdy zmywarka otrzymuje prąd, ale nadal odmawia pracy. To rozwiązanie ma również zastosowanie, gdy zmywarka nie myje naczyń.

Zmywarka nie odprowadza wody
Większość ludzi ma tendencję do bagatelizowania, ale zmywarka, która nie odpływa, nie jest drobną niedogodnością. Zmywarki wyposażone są w mechanizm spustowy składający się z pompy umieszczonej wokół dolnej części urządzenia. Zadaniem pompy jest odcedzenie brudnej wody z urządzenia. Jednak odłamki potłuczonego szkła i ceramiki często łatwo blokują mechanizm. Również artykuły spożywcze mogą to spowodować, jeśli nie zeskrobujesz pozostałości z talerzy przed włożeniem ich do myjki. Innym powodem, dla którego zmywarka nie spływa, mogą być błędy podczas instalacji rozdrabniacza śmieci. Częstym błędem popełnianym przez ludzi podczas modernizacji zmywarek jest nieusuwanie zaślepki zmywarki przed podłączeniem jej do pojemnika na śmieci. Często prowadzi to do zatkania przewodu odpływowego. Możesz wypróbować następujące rozwiązania, jeśli Twoja zmywarka nie odpływa. Zdejmij pokrywę szczeliny powietrznej (krótki chromowany dom znajdujący się z tyłu zlewu). Następnie przeprowadź sztywny drut przez przestrzeń, aby go wyczyścić. Nie zapomnij sprawdzić całej długości węża spustowego pod kątem zatkania, a zwłaszcza punktu połączenia z rozdrabniaczem. Po użyciu wyłącz zmywarkę i zdejmij pompę znajdującą się na dole zmywarki. Po wyjęciu dokładnie wyczyść go przed ponownym umieszczeniem. Należy pamiętać, że nie wszystkie zmywarki mają odłączany mechanizm spustowy. Dlatego przed rozłożeniem zmywarki na części sprawdź instrukcje producenta. Jeśli zmywarka nadal nie odpływa prawidłowo po zastosowaniu tych poprawek, warto rozważyć wymianę zaworu spustowego. Możesz też zadzwonić do profesjonalistów, którzy poprowadzą Cię, jak naprawić usterkę zmywarki.

Zmywarka nie napełnia się wodą
Twoja zmywarka nie może zmywać naczyń bez wody, więc problemem staje się, gdy urządzenie nie napełnia się wodą. Każda z poniższych sytuacji może być powodem, dla którego Twoja zmywarka się nie zapełnia. Niezawodna naprawa zmwywarek Warszawa to priorytet dla nas, jeśli nie chcesz się brudzić, skorzystaj z naszej dobrej oferty!

Wadliwy mechanizm pływaka
Pływak to często mały plastikowy cylinder umieszczony u podstawy zmywarki z przodu. Pływak służy do regulacji poziomu wody w urządzeniu podczas jego napełniania. Podczas przesuwania pływaka w górę lub w dół usłyszysz kliknięcie. Kliknięcie następuje, gdy sprężynowe działanie wyzwala dźwignię w mechanizmie. W takim przypadku możesz chcieć wyczyścić mechanizm pływaka i upewnić się, że dźwignia sprężynowa działa prawidłowo. Jeśli po podniesieniu pływaka usłyszysz dźwięk kliknięcia, to nie jest to przyczyną problemu.

Zepsuty zawór wody
Zawór wlotowy zasadniczo dostarcza wodę do zmywarki. Dlatego urządzenie nie dostanie wody, jeśli coś jest nie tak z zaworem wlotowym. Możesz łatwo uzyskać dostęp do zaworu wlotowego z tyłu zmywarki, aby ustalić przyczynę problemu. Napełnij wąż wodą, a następnie odizoluj go, usuwając dołączone przewody i sprawdź multimetrem. Jeśli zauważysz usterkę, musisz ją wymienić. Oczywiście jest to praca, którą najlepiej pozostawić profesjonalistom.

Wskazówki dotyczące konserwacji, aby zapobiec zmywarce
Wszystkie usterki zmywarki, o których wspomnieliśmy na tym blogu, to rzeczy, które możesz naprawić samodzielnie za pomocą małego samouczka. Cokolwiek poza tymi problemami, powinieneś rozważyć wezwanie techników do pomocy. Jednak najlepszym sposobem naprawy zmywarki jest zapobieganie jej usterkom. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących konserwacji zmywarki.

Regularnie czyść swoją zmywarkę dogłębnie
Doskonałym sposobem na zapobieganie typowym problemom, takim jak nieprzyjemny zapach, zatkanie i brak spływania wody, jest regularne czyszczenie zmywarki. W idealnym przypadku należy dokładnie wyczyścić urządzenie co najmniej raz na kwartał. Ogólna naprawa agd, taka jak naprawa pralek Warszawa to nasz fach, skontaktuj się z nami a o wszystko zadbamy za ciebie! Aby wykonać głębokie czyszczenie, umieść filiżankę octu w pojemniku nadającym się do mycia w zmywarce i włóż ją do dozownika mydła w urządzeniu. Następnie ustaw go do pracy w cyklu gorącej wody. Połączenie octu z gorącą wodą pomaga usunąć tłuste pozostałości i zapachy.

Zeskrobać naczynie przed myciem
Wiele osób zrujnowało swoje zmywarki, nie stosując tak łatwej konserwacji. Większość typowych problemów ze zmywarką do naczyń wynika z zatykania wylotów w urządzeniu przez artykuły spożywcze. Na przykład nieprzyjemne zapachy pojawiają się, gdy w filtrze znajdują się resztki jedzenia. W wyniku tego woda może również odmówić spuszczenia. Dlatego nigdy nie wkładaj bardzo brudnych naczyń do zmywarki. Najpierw zeskrob resztki jedzenia, aby zapobiec niektórym problemom, których można uniknąć.

Sprawdź uszczelkę drzwi pod kątem zużycia
Wadliwe drzwiczki uszczelek mogą czasami być odpowiedzialne za nieszczelności zmywarki, jeśli nie zdiagnozujesz ich wystarczająco szybko. Ponadto wraz ze starzeniem się zmywarki gumowa uszczelka, czyli uszczelka drzwi, słabnie i woda szybko przez nią przepływa. Dlatego stale sprawdzaj stan drzwiczek uszczelki i wymieniaj je w razie potrzeby. Przynajmniej ta czynność powinna pomóc ci uniknąć wycieków i kałuż wody wokół zmywarki.