Dachy dachówkowe to tradycyjny widok w praktycznie całej Polsce — ale czym są dachówki, jak są układane, z czego są wykonane i czy są odpowiednie dla Ciebie?

Daszki gliniane po raz pierwszy zaczęły pojawiać się w XVII wieku, kiedy sprowadzano je z Holandii, zwykle jako balast na statkach handlowych. Pomimo swojego historycznego charakteru, jeśli chodzi o rodzaje dachówek , dachówki są nadal popularnym wyborem, a wielu dzięki charakterowi i urokowi, jaki dodają budynkom, a ich dostępność w materiałach innych niż glina sprawia, że ​​są bardziej przystępną opcją niż one kiedyś były. Jeśli zastanawiasz się nad tym rodzajem dachówki, nasz przewodnik jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o dachach jednospadowych, od tego, czym są, po sposób ich układania i naprawy.

Co to jest dachówka ceramiczna?
W skrócie jest to dach pokryty dachówką. Dachówki to wielkoformatowe płytki w kształcie litery S przeznaczone do układania na zakładkę boczną, przy czym końce płytek zachodzą na warstwę bezpośrednio poniżej. Różni się to od innych rodzajów dachówek ceramicznych , takich jak dachówka karpiówka, która pokrywa dwie warstwy. Chociaż tradycyjnie dachówki gliniane były pojedyncze, z prawą krawędzią skierowaną w dół, a lewą krawędzią zakrzywioną do góry i nie zazębiającymi się, obecnie można znaleźć nowoczesne alternatywy o różnych profilach i materiałach innych niż glina.

Te inne rodzaje dachówek obejmują:

Dachówki ryglujące: są zaprojektowane tak, aby były szybsze (a zatem tańsze) w montażu niż dachówki bez ryglowania. Nadają się również do dachów o małym nachyleniu i są wykonane z gliny, betonu i metalu. Dachówki betonowe: Chociaż wiele z nich jest zaprojektowanych tak, aby naśladować dachówki gliniane, należy pamiętać, że niektórym dachówkom betonowym może brakować tych samych bogatych tonów i charakterystycznej indywidualności gliny, a także mają tendencję do słabszych warunków pogodowych – a ponadto są cięższe. To powiedziawszy, są znacznie bardziej przyjazne dla budżetu. Dachówki metalowe: Chociaż dachówki dachówkowe metalowe nie są zalecane przy naprawie oryginalnego dachu dachówkowego z gliny, są one łatwe do układania (zwykle sprzedawane w paskach lub arkuszach), bardzo lekkie i odpowiednie do dachów o nachyleniu do 10˚.
Podwójne dachówki: Podwójne dachówki są zwykle znacznie tańsze niż pojedyncze dachówki gliniane, ponieważ są większe i szybsze w układaniu. Występują zarówno w glinie, jak i betonie. Sprawdź nasz sklep z narzędziami i zaopatrz się na remont!

Jak układane są dachówki?
Sposób układania dachówek uzależniony jest od tego, czy są one pojedyncze czy podwójne, bez zazębienia lub zazębienia. Tradycyjne dachówki z pojedynczej gliny mają różne wzory, które mogą wpływać na technikę mocowania. Jednak większość dachówek podwieszanych jest na krokwiach, które są przymocowane do poziomych łat rozmieszczonych w poprzek konstrukcji dachu. Często dachówki można umocnić wbijając gwoździe do gwoździarki, które mamy w ofercie. Prawy górny róg i lewy dolny róg większości dachówek mają sfazowane krawędzie, które są równe zakładce czołowej i zakładce bocznej. listwa. Dachówki układane są w rzędach tak, aby spadek jednej płytki pokrywał się z nachyleniem następnej. Tworzy to piękny i charakterystyczny pofałdowany wygląd, ale ma również praktyczne zastosowanie, ponieważ szczyty i koryta kierują wodę deszczową do środka płytki i kierują ją w dół połaci dachowej. Powszechne jest, że kalenicę dachu dachówkowego jest chroniona glinianymi dachówkami kalenicowymi, które są półokrągłe lub w kształcie litery „V”.

Jakie są zalety dachów dachówkowych?
Poza ich atrakcyjnym wyglądem, jedną z głównych zalet dachówek z dachówki jest to, że są lekkie — w rzeczywistości często są nawet o jedną trzecią lżejsze niż inne rodzaje dachówek. Ponadto wiele nowoczesnych dachówek można zastosować na dachach o nachyleniu nawet 12,5˚. Jakiej konserwacji wymagają? Chociaż można oczekiwać, że dachy dachówkowe, jeśli będą dobrze pielęgnowane, przetrwają wiele lat, tak jak w przypadku każdego rodzaju dachu, zużycie i uszkodzenia będą na pewnym etapie nieuniknione. Najczęstszym powodem, dla którego dachy dachówkowe wymagają naprawy, jest zajmowanie się luźnymi i połamanymi dachówkami. Połamane dachówki najlepiej zmontować dobrze gwoździami, a by solidnie trzymały będziesz potrzebował gwoździarki, którą możesz zakupić u nas. W minionych latach stosowano „parowanie” lub „podpalanie” (rodzaj tynku wapiennego lub zaprawy) zamiast papy dachowej, aby utrzymać dachówki na miejscu, a na starszych dachach, gdzie parowanie uległo degradacji, dachówki mogą się poluzować. Ponadto wzrost mchu, starzenie się i uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi mogą również uszkadzać płytki, podobnie jak gnijące listwy i mocowania. W przypadku kilku brakujących lub uszkodzonych dachówek, w celu utrzymania wodoszczelności budynku, trzeba będzie je naprawić na ich miejsce — upewnij się, że wcześniej zasięgniesz fachowej porady, jak naprawić dach.

Stary dach dachówkowy- Nierzadko zdarza się, że stare dachówki dachówkowe wymagają naprawy łatek, gdy jedna lub dwie dachówki uległy uszkodzeniu lub gdzie fugi wymagają ponownego spoinowania.

Czy można kupić nowe dachówki gliniane?
O ile można kupić zarówno nowe dachówki gliniane, jak i betonowe, to przy naprawie starego dachu należy zadbać o zachowanie charakteru dachu. Dachy zastępcze powinny zazwyczaj pasować do istniejących. Zastąpienie dachówek betonowych, profilowanych stalowych desek tarasowych lub karpiówek jest niepożądane, ponieważ generalnie jest to zastąpienie ręcznie robionych dachówek dachówkami prasowanymi maszynowo. Wszędzie, gdzie to możliwe, staraj się ponownie używać dachówek, które są nadal w dobrym stanie – chociaż czasami można mieszać pasujące dachówki zastępcze ze starymi, aby złagodzić wygląd – lub zarezerwować ich zastosowanie na mniej oczywiste fragmenty dachu. Jeśli nie masz innego wyjścia, jak użyć dachówek zastępczych podczas naprawy starego dachu, naprawdę ważne jest, aby znaleźć jak najbardziej zbliżone do oryginałów, ponieważ dachówki o innym kształcie profilu nie będą dobrze pasować do istniejących dachówek. Oczywiście, jeśli pokrywasz nowy dach dachówką, masz szerszy wachlarz możliwości. Dostępne są zarówno ręcznie robione, jak i maszynowo wykonane dachówki ceramiczne, podobnie jak wersje betonowe — przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie rozważyć zalety i wady dachówek betonowych i dachówek ceramicznych .