Większość rodziców zastanawia się, kiedy rozpocząć naukę pływania dla swojego dziecka . W końcu pływanie jest podstawową umiejętnością bezpieczeństwa, która może pomóc Twojemu dziecku w późniejszym życiu. A jeśli Twoje dziecko lubi chlapać wodą podczas kąpieli, pływanie może stać się również zabawną letnią aktywnością.

Lekcje pływania dla niemowląt to świetny sposób na rozpoczęcie przez dziecko tej aktywności w wodzie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o korzyściach i uwagach, które należy wziąć pod uwagę przed wczesnym rozpoczęciem lekcji pływania.

Kiedy zacząć lekcje pływania dla dzieci?

Jak młodo możesz zacząć naukę pływania dla swojego malucha? To jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez rodziców, gdy zabierają dziecko na lekcje pływania. U nas można zacząć już teraz! Sprawdź idealny termin dla siebie i malucha, oraz zapiszcie się do nas na obozy zimowe!

Twoje dziecko może rozpocząć naukę pływania już w wieku jednego roku. Według American Academy of Pediatrics (AAP) idealny wiek do rozpoczęcia nauki pływania to rok do czterech lat. Już od najmłodszych lat dziecko może zdobyć podstawowe umiejętności przetrwania w wodzie.

Jednak AAP nie zaleca formalnych lekcji pływania dla dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy. Niemowlęta w tym wieku nie są wyposażone w umiejętności oddychania niezbędne do pływania. Może to wyrządzić dziecku więcej szkody niż pożytku.

Oprócz wieku, przed zapisaniem dziecka na lekcje pływania należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:   

 • Poziom komfortu w wodzie
 • Zainteresowanie nauką pływania
 • Zdolności fizyczne lub ograniczenia
 • Zdolności lub ograniczenia rozwojowe
 • Dojrzałość emocjonalna

Korzyści płynące z pływania w młodym wieku

Lekcje pływania dla niemowląt oferują wiele korzyści dla Twojego dziecka . To ekscytująca aktywność, która z pewnością spodoba się Twojemu dziecku, aby pokonać letnie upały. Twoje dziecko może również zwiększyć swoją pewność siebie, gdy opanuje podstawy pływania.

Lekcje pływania są nie tylko zabawą, ale również odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Twojemu dziecku. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zajęcia z pływania zmniejszają ryzyko utonięcia dzieci w wieku od 1 do 4 lat. Znajomość odpowiednich technik może pomóc dziecku odnaleźć się w wodzie i nie wpadać w panikę.

Ponadto lekcje pływania dla niemowląt uczą podstawowych umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w wodzie. Dzieci uczęszczające na regularne lekcje pływania mogą nauczyć się prawidłowo pływać, stąpać i wychodzić z wody. Gdy dziecko będzie już wystarczająco duże, może również nauczyć się, jak postępować w sytuacjach awaryjnych w wodzie.

Wybór lekcji pływania dla Twojego dziecka

Poszukiwanie odpowiednich lekcji pływania dla dziecka może być trudne. Aby pomóc Ci wybrać odpowiednie miejsce dla Twojego dziecka, oto kilka kwestii, które możesz wziąć pod uwagę po drodze. W naszej ofercie znajduję się Nauka pływania dla niemowląt.

Adekwatność do wieku

Najlepiej wybrać zajęcia z pływania dostosowane do grupy wiekowej Twojego dziecka. W końcu dzieci w różnym wieku uczą się od siebie inaczej. Pomaga znaleźć zajęcia pływania niskociśnieniowego odpowiednie dla ich wieku, ponieważ taka atmosfera pomaga im lepiej rozumieć.

Instruktorzy pływania

Szukając lekcji pływania dla niemowląt warto zapytać o instruktorów w placówce. Wykwalifikowany i doświadczony instruktor przemierza długą drogę, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i efektywną naukę podczas lekcji.

Zapytaj o ich wykształcenie i certyfikat dla dowolnego uznanego w kraju programu nauczania pływania.

Rozmiar klasy

Idealnie jest wybrać małą klasę z maksymalnie 10 uczestnikami, jeśli zapisujesz swoje dziecko na lekcję pływania dla niemowląt. Ten mały rozmiar klasy pozwala Twojemu dziecku otrzymać potrzebną uwagę podczas sesji. Zapewnia im również bezpieczeństwo, zapewniając wystarczająco dużo miejsca na fizyczne oddalenie.

Jakość wody

Skontaktuj się z prowadzącym lekcje pływania, aby uzyskać informacje na temat protokołu sanitarnego wody. Upewnij się, że woda w basenie jest dokładnie zdezynfekowana i ma odpowiedni poziom chloru. Woda musi również mieć odpowiednią temperaturę, aby była sprzyjającym środowiskiem do pływania.

Program lekcji pływania

Na koniec ważne jest, aby sprawdzić program zajęć w opcjach zajęć pływackich. W końcu stanie się to budulcem doświadczenia pływania Twojego dziecka. Oprócz podstawowych technik i technik pływania, szukaj programów, które obejmują nawyki dotyczące bezpieczeństwa w wodzie i umiejętności przetrwania.

Przygotowanie do lekcji pływania dla dziecka

Gdy już wiesz , kiedy zacząć lekcje pływania dla Twojego dziecka , nadszedł czas, aby przygotować malucha na basen. Twoje dziecko może początkowo czuć się niepewnie, ale odpowiednia strategia może pomóc mu przyzwyczaić się do wody. Oto kilka wskazówek, które zachęcą Twoje dziecko do przygotowania się do lekcji pływania .

 • Rozchlapać w wannie. Dobre doznania z wodą zaczynają się już podczas kąpieli. Zabawa w czasie kąpieli pomaga dziecku stopniowo przyzwyczajać się do wody. W ten sposób basen nie będzie tak obcy, gdy zaczną naukę pływania.
 • Korzystaj z zabawnych zabaw wodnych. Zabawa w wodzie to świetny sposób, aby Twoje dziecko poczuło wodę. Na przykład mogą usiąść w pobliżu basenu i nabrać trochę wody do swoich maleńkich wiaderek. Poza tym tworzy również ekscytujący moment więzi między tobą a twoim dzieckiem.
 • Odwiedź basen przed zajęciami. Jeśli Twoje dziecko boi się wchodzić do basenu, warto pozwolić mu najpierw zobaczyć to miejsce na własne oczy. Oprowadź ich po okolicy, aby mogli zapoznać się z otoczeniem. Takie postępowanie zmniejsza możliwy czynnik szoku pierwszego dnia zajęć.
 • Unikaj jedzenia przed zajęciami. Uniemożliwianie dziecku jedzenia przed pływaniem zapobiega zachorowaniu, gdy znajdzie się w basenie.
 • Przyjdź na sesję wcześnie. Udaj się na miejsce co najmniej 15 minut przed jego rozpoczęciem, aby Twoje dziecko mogło zapoznać się z otoczeniem.
 •  Pozwól dziecku uczyć się we własnym tempie. Zawsze pamiętaj, że Twoje dziecko wciąż rośnie i uczy się nowych rzeczy. Najlepiej nie naciskać ich zbyt mocno, a zamiast tego wspierać je, gdy nauczą się techniki pływania.

Rozpocznij lekcje pływania Twojego dziecka

Gdy Twoje dziecko będzie wystarczająco duże i gotowe, możesz zapisać je na lekcje pływania. W końcu wyposaża je w niezbędne umiejętności życiowe na wodzie. Rodzice zastanawiający się , kiedy zacząć naukę pływania z dzieckiem mogą rozważyć zajęcia z pływania dla niemowląt. Rozpoczęcie ich w młodym wieku pomoże im lepiej radzić sobie z problemami z wodą w późniejszym życiu.